Náměty na realizaci

1.) Udržujme pořádek a čistotu v našem okolí, chovejme se k sobě slušně a všímejme si a nebuďme lhostejní k tomu co se kolem nás děje (odpadky, plevel kolem domů, nepořádek, kriminalita a bezpečnost atd.).

Permoník

 

2.) Vysaďme a udržujme v oknech a kolo našich domů květiny, stromky, keře, bylinkové zahrádky a další rostliny.

Permoník

 

3.) I když vím, že to je finančně velmi náročné, pokusme se udržovat a opravovat fasády, ploty a celkovou vizáž našich domů a jejich okolí.
Vzhledem k tomu, že je naše ulice v památkové zóně, je někdy docela velký problém toto vykonat, především kvůli prudění památkářů. Pojďme zatlačit na zastupitele našeho města, aby zmírnili nároky památkářů na opravy a rekonstrukce. Popřípadě nechť památkáři, či město dorovnává výdaje za splnění podmínek památkářů nad cenu za běžnou realizaci. Rozumím tomu, že se památkáři snaží zachovat historický ráz, ale podívejme se, jak to pak dopadá. Opravy se šplhají při plnění podmínek památkářů o desítky procent dráž, než by byla cena za běžnou opravu a většina lidí se pak na opravy "vykašle", protože to ještě není akutní a pak se domy rozpadají, fasády jsou oprýskané a o opravy se nestarají. Potom je vidět některý ten humus co se v naší ulici vyskytuje.

Permoník

 

JESTLI SE TENTO PROJEKT LIDEM Z NAŠÍ ULICE ZALÍBÍ A BUDETE SE CHTÍT DO NĚJ ZAPOJIT, TAK ZDE BUDOU VAŠE NÁMĚTY UVEDENY A MŮŽETE SE JIMI NECHAT INSPIROVAT A ZREALIZOVAT JE. PO ČASE SE POKUSÍM VYTVOŘIT I FANKLUB NAŠÍ ULICE. Permoník


 

4.) F.Lyška - FARMÁŘSKÉ TRHY

Zorganizujte farmářské trhy, které by se mohli konat například na náměstí u muzea a staly by se zdejší tradicí.Zde by mohli občané z Krupky a okolí prodávat svoje produkty a výrobky.


5.) Krátký - DROBNÉ PODNIKÁNÍ-ŘEZNICTVÍ, PEKÁRNA, CUKRÁRNA ...

Pustě se do drobného podnikání a podpořte ho.Dříve bylo v Krupce několik řeznictví, dnes v podstatě žádné.Kdo by se na to cítil, mohl by se do něj v Husitské ulici pustit a vyrábět spoustu domácích dobrůtek.Dále kdyby se někdo našel, kdo by si tady otevřel třeba pekárničku, cukrárnu/kavárnu, posilovnu/tělocvičnu a saunu, masáže, hospůdku/restauraci, turistické centrum, kadeřnictví a kosmetiku, vinárničku, tzv. prodej ze dvora, kde by byla k mání čerstvá domácí zelenina a ovoce, vejce, mléko, sýry, med, ... a třeba chybějící jesle a školku a další služby, bylo by to tu jako v pohádce :-) .Lidi by se sem naučili chodit a jezdit a dávat přednost kvalitním službám a chutným, domácím produktům před nákupem nekvalitních služeb a bezchutných umělotin v supermarketech.Nehledě na postupné rozrůstání Krupky.

 

7.) Hewerochová - PSÍ VÝKALY NA CHODNÍKU

Chtěla by  jsem tímto požádat všechny majitele pejsků, aby v případě že se jejich miláček vydělá na chodníku před domem, nechť toto uklidili.Chápu že se musí někde vyvenčit, ale pokud to není na trávníku, tak to prosím ukliďte.

Děkuji Hewerochová


6.) bezejména - PODPORA TURISMU 

V návaznosti na předchozí příspěvěk od pana Krátkého, bych chtěla přidat, aby jste podpořili v Husitské ulici TURISMUS a to v prvé řadě PROPAGACÍ a v druhé řadě¨VYTVOŘENÍM ŘADY PENZIONKŮ (jako např. v Rakousku, nebo Chorvatsku, kde skoro každý kdo vlastní dům, pronajímá alespoň jeden pokoj) na vysoké ůrovni a za slušné ceny.K tomuto vytvořte zábavné programy se zaměřením na již v našem okolí existující akce, jako turistikou,cyklistikou a ližováním počínaje, přes jízdu na čtyřkolkách a koních a třeba horolozectvím, potápěním a paraglaidingem konče.Věřím že vtomto případě se vše zdárně rozjede.
Ještě mne napadlo, že v našem okolí není žádný kemp (mohl by se nacházet například na části louky na "Zaječáku"), ani nějaká biofarmička atp.

 

8.) ing.Brousil - ALTERNATIVNÍ A OBNOVITELNÉ ZDROJE TEPLA A ELEKTRICKÉ ENERGIE

Nevím, jestli se tento příspěvek hodí k těmto, ale přesto.V současné době znečištěného životního prostředí průmyslovými exhalacemi a v nemalé míře i exhalacemi z domácností a to hlavně z vytápění, způsobené především vysokými cenami primárních dodavatelů tepla (teplárny 2,7x ceny/byt.jednotku a pod.) a energetických surovin k výrobě tepla v domácnostech (elektrická energie 3,3-4-1x ceny/byt.jednotku;  plynu 2,5x ceny/byt.jednotku;  LTO 3,4x ceny/byt.jednotku;  .......) a následná nutnost vyrábět teplo v domácnostech z LEVNĚJŠÍCH, energeticky bohatých, zato ekologicky vysoce znečisťujících energetických zdrojů (hnědé uhlí 1,6x ceny/byt.jednotku;  "černé uhlí 2,9x ceny/byt.jednotku";  dřevo, které je stále nejlevnější 1x ceny/byt.jednotku), druhotně i z výroby elektrické energie pro domácnosti mě napadlo, jestli by se představitelé našeho města nepustili spolu s okolními obcemi (vzhledem k rentabilitě výkonnějších zařízení) a za přispění dotací z EU do projektu centrálního vytápění pro obyvatele města, popřípadě i výrobě a dodávce elektrické energie z ALTERNATIVNÍCH, či OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ.

Samozřejmě by tento projekt musel být vytvořen tak, aby byl finančně zajímavý pro odběratele!!! a musí se počítat s delší návratností, aby to nedopadlo jako s dřívější plynofikací obcí, kde po neúměrném zdražení plynu přešli všichni zpět k původním typům topení.

Podíval jsem se na tuto problematiku podrobněji a mezi takto nejzajímavější a nejekonomičtější zdroje patří:

 

Využití GEOTERMÁLNÍ ENERGIE - Jde o energii pocházející z horkého nitra Země. V České republice se pro výrobu elektřiny a tepla z geotermální energie předpokládá především využití principu HDR (hot dry rock – horké suché horniny). Jedná se o vytvoření podzemního výměníku v hloubce s teplotou kolem 200 °C, což v našich podmínkách odpovídá přibližně 5 km. Výměník se skládá ze třech vrtů ukončených ve vzdálenosti několik set metrů od sebe. Horniny mezi konci vrtů se uměle rozruší (tj. zvýší jejich puklinová propustnost). Do centrálního vsakovacího (injekčního) vrtu je pak zaváděna chladná voda, která po dosažení konce vrtu prostupuje vytvořeným podzemním propustným rezervoárem a ohřívá se. K povrchu se ohřátá pára s vodou vrací dvěma krajními čerpacími (produkčními) vrty. Na povrchu předává voda svou energii do sekundárního okruhu (v něm dochází k výrobě elektřiny a tepla). Ochlazená voda se pak opět vrací injekčním vrtem zpět do tepelného výměníku. Optimální velikost teplárny pro tři hluboké vrty je 5 MWe a až 50 MWt, což přibližně znamená čistou roční produkci elektřiny 35 GWh a produkci tepla až 1 PJ.

V současné době již některá města mají podané žádosti v Bruselu na geotermální vrt. Odebírá se z něj teplo a tím se vytápí město. Některá města mají žádost na Geotermální elektrárnu. Navrtají vrt hlubší a tím vrtem se bude nastřikovat voda na kamení, voda se v hloubce ohřeje a promění se v páru. Nahoře bude turbosoustrojí, které páru zpracuje a vyrobí elektrickou energií. Investice takového zařízení je poměrně vysoká – 1,3 miliardy, ovšem v porovnání s jaderným minireaktorem téměř nekontraverzní (pokud uvážíme, že Kaplického Knihovna má být za 3 miliardy, 1,3 miliardy je vlastně levná elektrárna) Ovšem dotace jsou také vysoké, kolem 90 % pro obce, 50 % pro podnikající. Tržby elektřiny z takového vrtu jsou ještě zajímavější – kolem 850 mil. ročně. Takže vrt se zaplatí velmi rychle.

V Česku využívá geotermální energii např. město Ústí nad Labem, kde slouží k vytápění plaveckých bazénů a od května 2006 také k vytápění zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Ojedinělý projekt využití geotermální energie pro výrobu tepla je v Děčíně. Od roku 2002 je zde v provozu výtopna na Benešovské ulici, která jako jediná v České republice využívá geotermální energii pro zásobování poloviny města teplem.

V Litoměřicích se od listopadu 2006 hloubí zkušební vrt pro geotermální elektrárnu, který by měl skončit v hloubce 2500 m. Pokud budou výsledky měření příznivé, začnou se hloubit další dva vrty - tentokrát již produkční. Tyto vrty mají dosáhnout hloubky až 5000 m. Elektrárna bude založena na metodě HDR, která ještě nebyla ve střední ani východní Evropě použita.   V zimě se bude energie využívat především pro vytápění, v létě naopak pro vytváření elektrické energie. Náklady na vybudování vrtů a geotermální elektrárny mají být kolem 1,11 miliardy Kč, na jejich krytí se bude podílet i EU. Elektrárna má mít tepelný výkon 50 MW a elektrický pak 5 MWe. V Liberci hloubí zkušební vrt společnost ze Skupiny ČEZ, případný elektrický výkon elektrárny má být v řádu jednotek či desítky MWe.

Další zajímavosti na toto téma na: cvevl.cz/ a stastnedomy.cz/151-geotermalni-elektrarna.html

 

Využití, i když v našich podmínkách v této skupině ne moc obvyklým a často kontraverzním JADERNÉHO MINIREAKTORU.V Jablonci nad Nisou již o takovém to konceptu uvažují a jednají. Cena takového reaktoru o instalovaném výkonu kolem 50MW pro Jablonecko čítající 43000 populaci se může pohybovat kolem půl miliardy korun.S výměnou paliva malá elektrárna nepočítá.Palivo vystačí na 20 až 30 let a pak se celý blok vymění.Pokud by jsme tedy počítaly se zapojením 43000 obyvatel okolních obcí, rozdělených do 10750 v průměru čtyřčlenných rodin, s velmi podprůměrnými náklady na vytápění o ceně 10000Kč/rok, je návratnost tohoto zařízení ZA 4,6 ROKU !!!!!

K tomuto ovšem musíme připočíst náklady na výstavbu rozvodů tepla.

 

Využití SOLÁRNÍ ENERGIE - v tomto případě spíše lokální, s využitím na každém domě zvlášť,než využíváním z centrálního místa

 

Využití TEPELNÝCH ČERPADEL - jako u využití solární energie se jedná spíše o lokální využití,než-li využíváním z centrálního místa. Dále ne všechny typy se dají všude využít a typ vzduch-vzduch použitelný kdekoliv zase má tak malé zisky, že se s ním ani nemá cenu počítat.

 

Vzhledem k stále se zvyšujícím cenám energií, negativním dopadům na životní prostředí a především blížící se době vyčerpání klasických zdrojů máme co dělat.

 

Mezi další, ovšem kapacitně nedostačující, závislých na proměnných podmínkách, či jinak nevhodných můžeme počítat s: Větrnou energií, energií z Biomasy, energií z Bioplynu, Kalového plynu a Skládkového plynu

 

9.) Klabíková - NAUČNÁ STEZKA A PŘÍRODNÍ REZERVACE

Chtěla bych se zeptat, jestli se neplánuje v oblasti Krupky zřízení nějaké přírodní rezervace, či naučné stezky a nebo jestli by se toho nechtěl někdo zhostit. (Celý článek v otázkách a odpovědích)

 

10.) bezejména - ZAROSTLÉ POZEMKY

Nebylo by možné udělat něco se zarostlými pozemky v Husitské ulici pod Krupským hradem, konkrétně parcely č.3734, č.3732, č.3731 (pozemky města) a popřípadě i č.172/2 a č.172/4. Vybudování parčíků s lavičkami (hezké by bylo i s nějakou tou kašničkou), dětské hřiště, minibotanická, japonská zahrada apod., nebo alespoň posekání trávy, úpravy křoví a úklid. V případě soukromých neudržovaných pozemků odkup městem. Teď, v předjarním období je to téma akorát aktuální. Dále by se svahy pod hradem mohly obsadit vinnou révou, jak tomu prý dříve bývalo.

 

11.) Krejčová - KVALITNÍ POTRAVINY A VÝROBKY ZA PŘIJATELNOU CENU

Po včerejším zhlédnutí pořadu "Máte slovo" jsem se rozhodla přidat se s troškou do mlejna. Téma velmi nízké kvality potravin a adekvátnosti cen především v supermarketech a nízká pdpora živnostníků a kvalitních českých výrobků, které se zde řešilo mě již dlouhou dobu, když se budu hodně mírnit štve. Po přečtení předchozích přízpěvků v tomto bloku zde již na toto téma někdo podobně psal, ale i tak bych chtěla upozornit, či spíše vyzvat lidi k bojkotu nákupů nekvalitních a předražených potravin ze supermarketů a podpoře drobných živnostníků a kvalitních českých potravin. V tomto směru by bylo velice příjemné, kdyby se někdo v Krupce ovážil a opět rozjel prodej kvalitní zeleniny a ovoce, domácích uzenin a masa, pečiva a dalších potravin. Dříve zde bývalo několik řezníctví, prodejen ovoce-zelenina a dalších. Toto vše zlikvidovali právě supermarkety svou politikou, postupně si obmotali dodavatele kolem prstu a donutili je jim dodávat levné nekvalitní potraviny, které pak konzumujeme mi! V konečném důsledku jíme nekvalitní a předražené jídlo, u kterého kolikrát nevíme ze které země pochází a přitom právě od soukromníka by bylo ve finále kvalitnější a levnější. Příkladů bych mohla uvést mnoho. A třeba právě v Husitské ulici je tolik neviužitých a zaprášených prostor a výloh kde by se dla otevřít krámek. Nehledě na to, že ve Fojtovicích stojí Ekofarma, která by některými produkty mohla tyto krámky zásobovat.

 

12.) Falková - CO S "KOZÍ DRÁHOU?"

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, co bude dál s Kozí dráhou? V současnosti je nevyužívaná, rozkrádá se a chátrá. Nebylo by možné ji opět zprovoznit, protože je škoda ji nechat takto devastovat a určitě by to přispělo i k rozvoji turismu.

( Podrobnosti a odpověď v Otázkách a odpovědích )

 

13.)  "turista" - TURISTICKÁ TRASA NA MRTVÝ KÁMEN

Blíží se turistická sezóna a tak by jsem chtěl navrhnout, jestli by se nedala vybudovat značená turistická cesta na Mrtvý kámen.

Jsou odtud nádherné výhledy a je škoda, že moc lidí o tomto místě neví.

 

14.) bezejména - ŘEZNICTVÍ

V Krupce by se hodilo pořádný řeznictví

 

15.) Roubíčková - VÁNOČNÍ VÝZDOBA

V naší ulici, která má být kulturním a historickým centrem našeho města, mi přijde každoroční vánoční výzdoba ze strany našeho města velmi chudá. Pokusme se alespoň mi v naší ulici vyzdobit si a rozzářit naše domy přes Vánoční svátky. Popřípadě by, jste mohli i vyhlásit soutěž o nejkrásněji vyzdobený dům v Husitské ulici.

 

16.) DUŠIČKY

Přijďte 2.listopadu zapálit svíčku do bývalé kapličky, na pravo u vchodu do Městského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Starousedlíci, kteří tuto tradici udržovali bohužel pomalu vymírají, tak v ní prosím pokračujte vy mladí.


 


 


 

 

 

 

 

 

Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.